34.System feudalny 1.Co robili władcy średniowiecznych państw by zapewnić sobie poparcie i wierność rycerzy, dworzan i duchownych ? 2.Kogo nazywano wówczas seniorami a kogo wasalami ? 3.Jakie były obowiązki wasali wobec seniorów ? 4.Co to było lenno (feudum) ? 5.W jakim celu organizowano uroczystości zwane hołdami lennymi ? Jaki miały one przebieg ? 6.Co nazywamy drabiną feudalną ? 7.Co to były przywileje ? Kto i komu mógł je nadawać w średniowieczu ? 8.Na jakie stany (grupy) podzielone były społeczeństwo w średniowiecznych państwach ? 9.Wymień prawa i obowiązki poszczególnych stanów.
35.Epoka rycerzy 1.Jakie były obowiązki średniowiecznych rycerzy ? 2.Jakimi cechami musieli się oni odznaczać ? 3.Jaką drogę musiał przejść chłopiec, aby stać się rycerzem ? 4.Jaki przebieg miała uroczystość nazywana pasowaniem na rycerza ? 5.Co składało się na wyposażenie średniowiecznych rycerzy? E - podręcznik o rycerzach Program o życiu rycerzy Program o zamku KsiążWirtualny spacer po zamku w Będzinie Panorama zamku w Olsztynie koło Częstochowy
36.Średniowieczne miasto i wieś 1.W jaki sposób powstawały miasta w średniowieczu ? 2.Wymień organy władzy, które w średniowieczu tworzyły samorząd miejski. Określ ich zadania. 3.Jakie były główne zajęcia mieszkańców średniowiecznych miast ? 4.Co to były i czym zajmowały się w średniowiecznych miastach cechy ? 5.Kim w średniowiecznych miastach byli patrycjusze , pospólstwo i plebs ? 6.Jaką rolę w średniowiecznych miastach pełnił ratusz a jaką barbakan i sukiennice ? 8.Porównaj życie mieszkańców średniowiecznych i współczesnych miast. 9.Na czym polegała stosowana przez średniowiecznych chłopów metoda uprawy ziemi nazywana trójpolówką ? 10.Porównaj pracę i życie średniowiecznych i współczesnych chłopów.