PIERWSZY ZDALNY KONKURS HISTORYCZNY - organizowany w czasie zdalnego nauczania w marcu 2020 roku. Kilka dni w tygodniu zainteresowani uczniowie odpowiadali mailowo na pytania umieszczane na tej stronie internetowej. Uczniowie mieli też możliwość nadsyłania swoich pytań na konkurs i duża część z nich została wykorzystana.


RUNDA 1
Pytanie 1: Jak się nazywała osoba w średniowieczu , której wasal oddawał się w dożywotnią opiekę i służbę ?
Pytanie 2: Czym , głównie zajmowali się średniowieczni mieszczanie ?
Pytanie 3: Jak się nazywał okręt flagowy z pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba w poszukiwaniu drogi morskiej do Indii ?
Pytanie 4: Z iloma statkami wyruszył Krzysztof Kolumb na swoją trzecią wyprawę w 1498 roku ?
Pytanie 5: Jak się nazywał urzędnik w nowo założonym średniowiecznym mieście , który w imieniu pana (właściciela ziemi, na której powstało miasto) pobierał daniny od mieszkańców ?
Odp.1 senior
Odp.2 rzemiosłem i handlem
Odp.3 Santa Maria
Odp.4 Sześcioma
Odp.5 Wójt


DRUGA RUNDA PYTAŃ
Pytanie 6: Ilu osobowa załoga wyruszyła w 1502 roku w czwartą wyprawę Krzysztofa Kolumba .
Pytanie 7: Jak się nazywał niemiecki kartograf , który w 1507 roku zaproponował nazwę Ameryka , dla nowo odkrytego przez Krzysztofa Kolumba kontynentu ?
Pytanie 8: Co oznaczał przydomek „Chrobry” , który nosił pierwszy król Polski ?
Pytanie 9 : Jak się nazywał cesarz Niemiec , który w 1000 roku przybył do Gniezna z pielgrzymką na grób świętego Wojciecha ?
Pytanie 10: Od jakiego wydarzenia liczymy „naszą erę” ?
Odp. 6 : 150 osobowa
Odp. 7 : Martin Waldseemüller
Odp. 8 : odważny , dzielny
Odp. 9: Otton III
Odp. 10 Od narodzenia Jezusa Chrystusa


TRZECIA RUNDA PYTAŃ - PYTANIA DOTYCZĄ ROŻNYCH CIEKAWOSTEK HISTORYCZNYCH
Pytanie 11: Ile czasu trwała służba wojskowa w Rosji na początku XIX wieku ?
Pytanie 12: Kto i kiedy odkrył grobowiec egipskiego faraona Tutenchamona ? 

Pytanie 13: Co to za kamień i do czego wykorzystał go Jean-François Champollion ?

Pytanie 14 : Znak jakiego zakonu rycerskiego założonego ok. 1118 widoczny jest na poniższym obrazku ?Pytanie 15: Skąd się wzięło powiedzenie „Wyjść jak Zabłocki na mydle” ? ( trzeba opowiedzieć całą historię powstania tego powiedzenia)
Odp.11 : 25 lat
Odp.12 : Odkrył go Howard Carter w 1922 roku .
Odp.13 : To kamień z Rosetty , Champolion wykorzystał go do odczytania w 1822 roku egipskich hieroglifów.
Odp.14. To znak Templariuszy (Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Salomona ) .
Opd.15. Legenda głosi, że Zabłocki (polski ziemianin żyjący w XIX wieku) postanowił w łatwy sposób wzbogacić się na produkcji mydła w rodzinnym majątku w Rybnie, które następnie zamierzał korzystnie sprzedać za granicą. Wyprodukowane mydło miało być spławione Wisłą do Gdańska, a stamtąd dalej statkiem. Żeby jednak zysk był większy, Zabłocki postanowił oszukać celników pruskich i tuż przed granicą z Prusami wyrzucił cały ładunek do wody. Skrzynie, do których zapakowano mydło, miały być szczelne i powiązane ze sobą. Płynąc, barka ciągnęła za sobą skrzynie pod powierzchnią wody i w bezpiecznej odległości od oczu celników. Opłaty celnej udało się uniknąć, ale kiedy w Gdańsku chciano wydobyć skrzynie, okazało się, że nie były one dostatecznie szczelne i całe mydło rozpuściło się w wodzie. Zabłocki stracił wszystkie zainwestowane pieniądze..

RUNDA 4
Pytanie 17 : Jak z podziwem nazywali króla Polski Jana III Sobieskiego Turcy , z którymi dowodząc polską armią wygrał wiele bitew ?
Pytanie 16 : Jak król Polski Jan III Sobieski nazywał swoją żonę Marię Kazimierę d’Arquien ?
Pytanie 18 : Jak się nazywał słynny filozof , który był też nauczycielem Aleksandra Wielkiego (Macedońskiego) ?
Pytanie 19 (ułożyła Julia Wilk) : Który egipski posąg zwany jest "Strażnikiem piramid"?
Pytanie 20 (ułożył Dawid Biegański) : Jak Kolumb nazwał rdzenną ludność Ameryki?
Odp.16 : Nazywał ją Marysieńką .
Odp.17 : Nazywali go Lwem Lechistanu .
Odp. 18 : Był to Arystoteles .
Odp. 19 : To posąg Sfinksa
Odp. 20 : Nazwał ich Indianami .

RUNDA 5
Pytanie 21 : Przed bitwą pod Wiedniem (12 września 1683 r.) dowódca turecki - wielki wezyr Kara Mustafa, wysłał królowi Janowi III Sobieskiemu kwartę maku z komentarzem, że jego wojska są tak liczne jak owe ziarnka maku. Król w odpowiedzi wysłał Turkowi kwartę pieprzu. Jaki dołączył do niej komentarz ?
Pytanie 22 : Władca jakiego kraju próbował przekupić Jana III Sobieskiego (równowartością 62 kilogramów czystego złota) , by nie udzielał pomocy atakowanej przez armię turecką Austrii ?
Pytanie 23 : Prawnukiem jakiego innego słynnego hetmana , który w 1620 roku zginął w bitwie z Turkami pod Cecorą , był Jan III Sobieski ?
Pytanie 24.Pod wezwaniem jakiego świętego jest ten stojący na rynku w Krakowie kościół ? W jakim został wzniesiony stylu ?Pytanie 25.W jakim mieście znajduje się ten ratusz ? W jakim został wzniesiony stylu ?Odp.21 : Napisał : „W tej kwarcie jest mniej ziaren pieprzu niż maku, ale spróbujcie je zgryźć!
http://www.voki.com/vp-editor/preview_export/impress.php?VpID=1431561
Odp.22 : Władca Francji , Ludwik XIV
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2018/09/17/do-odsieczy-wiedenskiej-moglo-nigdy-nie-dojsc-francuzi-oferowali-sobieskiemu-ogromna-lapowke-za-porzucenie-cesarza/
Odp. 23 Był prawnukiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego .
Odp.24 :  Jest to kościół pod wezwaniem św. Wojciecha i został wzniesiony w stylu romańskim (przebudowany na barokowy) .
Odp. 25 Ratusz ten znajduje się w Zamościu i jest w stylu manierystyczno-barokowym.
Runda 6
Pytanie 26:  W jakim mieście i kiedy został namalowany obraz Panorama Racławicka , znajdujący się obecnie we Wrocławiu ?Pytanie 27: Jak się nazywa i w jakim mieście znajduje się ta gotycka katedra , która w dużym stopniu spłonęła 15 kwietnia 2019 roku ?Pytanie 28: Władca jakiego kraju i rzemieślnikom z jakiego miasta zlecił w 1701 roku wykonanie tej bursztynowej komnaty , która zaginęła podczas II wojny światowej ?Pytanie 29 (ułożyła Agata Warkocz) : W którym roku nastąpiło pierwsze potwierdzone wejście na wierzchołek Olimpu ?Pytanie 30 (ułożył Karol Nowijasz - Bittmann) : Jak się nazywał i którędy przebiegał szlak handlowy od Bałtyku do Imperium Rzymskiego w II wieku n.e.
Odp. 26 Obraz został namalowany we Lwowie w latach 1893 – 1894
https://mnwr.pl/category/oddzialy/panorama-raclawicka/
https://www.youtube.com/watch?time_continue=20&v=zIuIl4QNHS8&feature=emb_logo
Odp.27 To katedra Notre Dame i znajduje się w Paryżu .
Odp.28 Władca Prus , Fryderyk I zamówił ją u rzemieślników z Gdańska.
Odp. 29 Pierwszego wejścia dokonali Daniel Baud Bovy, Frédéric Boissonas i Christos Kakalos w 1913 roku .
Odp.30 Był to bursztynowy szlak . Uznaje się, że zaczynał się on w Akwilei nad Adriatykiem, jednym z rzymskich centrów rzemieślniczych . Potem szlak wiódł przez Bramę Morawską oraz Kotlinę Kłodzką, przez Śląsk, Wielkopolskę oraz Kujawy (brodem przez Wisłę w Otłoczynie koło Torunia) prowadził nad Bałtyk. Można przypuszczać, że główna nitka szlaku, poczynając od przełomu I i II wieku, biegła z Wiednia przez Brno, Kłodzko, Wrocław , Kalisz , Żnin , Bydgoszcz i Świecie do Pruszcza Gdańskiego.

Runda 7
Pytanie 31 Co powiedział władca Macedonii Aleksander Wielki, gdy słynny filozof Diogenes, spytany przez Aleksandra, czy ma jakieś życzenie  poprosił tylko, by król nie zasłaniał mu słońca, gdyż filozof właśnie się opalał ?
http://www.voki.com/vp-editor/preview_export/impress.php?VpID=1436552
Pytanie 32 (ułożył Dominik Gosiewski) : Dlaczego bitwa warszawska (1920 r.) nazywana jest „cudem nad Wisłą”?
Pytanie 33 Jak się nazywał opisany w poniższej anegdocie adiutant Józefa Piłsudskiego ?
Po jednej z bitew pierwszej wojny światowej, żołnierze I Brygady Legionów Polskich wzięli do niewoli carskiego oficera. Rosjanin ten zapytał przesłuchującego go adiutanta Józefa Piłsudskiego o co właściwie walczą polscy legioniści.
Ten odpowiedział: – My walczymy o wolność, a wy o co?
Na to Rosjanin: – A my o honor!
– Widocznie każdy walczy o to czego mu brakuje – skwitował Polak.
Pytanie 34 (ułożył Igor Sontowski) : Do jakiego kraju w pierwszej połowie XIX wieku należała Alaska i jak to się stało że obecnie należy do USA.?
Pytanie 35 (ułożyła Rozalia Doniec) : Gdzie wynaleziono lody ?
Odp.31 Odpowiedział : „Gdybym nie był Aleksandrem, chciałbym być Diogenesem”.
Odp.32 Polacy byli na straconej pozycji a ponieważ bitwa odbyła się 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP, Polacy uznali, że wygrali dzięki pomocy Maryi, a więc był to dla nich cud. Ze względu na położenie Warszawy nad Wisłą stoczoną zwycięską bitwę nazwano „cudem nad Wisłą”.
Odp.33 Adiutantem Józefa Piłsudskiego był  Bolesław Wieniawa-Długoszowski.
Odp.34 Należała do Rosji. Zainteresowanie tego kraju regionem Alaski datuje się co najmniej od 1725 roku, kiedy car rosyjski Piotr I Wielki wysłał Vitusa Beringa, aby zbadał jej wybrzeża. Rosji brakowało jednak zasobów finansowych by zasiedlić ten odległy i niedostępny region. Liczba stałych osadników rosyjskich na Alasce nigdy nie przekroczyła 400. Przegrana Rosji w wojnie krymskiej spowodowała dalszy spadek zainteresowania Rosji tym regionem. W drugiej połowie XIX w. należące do Rosji tereny Alaski zostały odsprzedane Stanom Zjednoczonym. Traktat został podpisany po długich negocjacjach w nocy 29/30 marca 1867. Transakcję wartą 7,2 mln dolarów w imieniu Rosji zawarł baron Edward de Stoeckl, a w imieniu Stanów Zjednoczonych William Seward.
Odp.35 Wynaleziono je w Chinach .

Runda 8 
Pytanie 36  Węzeł gordyjski to kunsztownie zawiązany, bardzo splątany węzeł. Połączone nim były jarzmo i dyszel starego królewskiego wozu umieszczonego przez frygijskiego króla Gordiasa  w świątyni Zeusa w mieście Gordion . Była przepowiednia, że człowiek, który rozplącze węzeł, zostanie panem całej Azji. Gdy w 333 p.n.e. do Gordion przybył Aleksander Macedoński, dowiedział się o przepowiedni. Prowadził właśnie podbój imperium perskiego, postanowił rozwiązać węzeł, by pokazać, że to on jest tym, który zdobędzie Azję.  Co według najpopularniejszej wersji legendy, zrobił Aleksander, gdy zorientował się, że węzła nie rozplącze w sposób konwencjonalny ? Co współcześnie oznacza określenie „węzeł gordyjski” ?
http://www.voki.com/vp-editor/preview_export/impress.php?VpID=1436726
Pytanie 37 Jak brzmi po polsku i co oznacza francuska maksyma „Noblesse oblige” ?
Pytanie 38 (ułożył Kuba Ritau) Jak nazywał się historyczny pierwowzór literackiej i filmowej postaci wampira Drakuli?

Pytanie 39 (ułożył Adam Kaczor) Gdzie jest pochowany „postrach Kozaków” Jeremi Wiśniowiecki?

Pytanie 40  Jak się nazywała północnoamerykańska Indianka ( z terenów obecnej Wirginii) , której życie stało się kanwą dla wielu romantycznych historii i filmów (między innymi kreskówki z wytwórni Walta Disneya z 1995 roku) ?

Odp.36  Aleksander wziął miecz i ten węzeł po prostu przeciął.
Współcześnie „węzeł gordyjski” oznacza skomplikowaną, trudną lub niemożliwą do rozwiązania sytuację, zwłaszcza społeczną lub polityczną, zaś określenie „przecięcie węzła gordyjskiego” stało się synonimem rozwikłania takiej sytuacji prostym, acz niebanalnym i radykalnym posunięciem, nie zawsze też trzymającym się reguł.

Odp. 37 Po polsku maksyma ta brzmi „szlachectwo zobowiązuje” (obliguje do szlachetnego postępowania). Maksyma ta po raz pierwszy została użyta przez pisarza francuskiego księcia de Lévis (1764–1830) w Maksymach i refleksjach. Oznacza ona, że szlachectwo to nie tylko puste i nieznaczące tytuły, lecz zobowiązanie wobec społeczeństwa i godne przejęcie roli przywódczych oraz godna reprezentacja.
Odp.38 W 1897 roku ukazała się powieść Brama Stokera, zatytułowana „Dracula. Jej tytułowym bohaterem był hrabia, transylwański arystokrata, będący jednocześnie wampirem. Stoker, tworząc postać wampirycznego hrabiego, nadał jej imię „Dracula”, napotkane w jednej z historycznych ksiąg. Był to przydomek władcy Wołoszczyzny Włada Drakuli zwanego też Palownikiem
Odp.39  W sanktuarium na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich.
Linki do ciekawych stron na ten temat przesłała Milena Brudnowska:
https://www.wilanow-palac.pl/zagadki_w_biografii_kniazia_jaremy.html
https://dzieje.pl/postacie/jeremi-wisniowiecki-1612-1651
Odp. 40 Była to Pocahontas

RUNDA 9
Pytanie 41: Jaki król Polski pojawia się w poniższej anegdocie o pochodzeniu powiedzenia „Słowo się rzekło , kobyłka u płotu” ? W jakich sytuacjach można w dzisiejszych czasach używać tego powiedzenia ?
„Wedle anegdoty jeden ze szlachciców – Jakub Zaleski z Podlasia, podążając do Warszawy z nadzieją na uzyskanie audiencji u króla, spotkał po drodze w podwarszawskich lasach nieznajomego. Podczas rozmowy wyjawił mu cel swojej podróży, przechwalając się przy tym głośno, że jeżeli król prośby nie spełni – a chodzić miało o nadanie wójtostwa – to wówczas zaproponuje monarsze pocałowanie w zad swojej kobyły. Owym napotkanym nieznajomym był, rzecz jasna, sam król , który polując w podwarszawskich lasach, w pogoni za zwierzem odłączył się od swej świty. Wyszło to na jaw, dopiero gdy szlachcic, uzyskawszy audiencję, przystąpić miał do przedstawienia swej prośby. Przerażony, przekonany, że spotka go kara za obrazę królewskiego majestatu, zdołał wyrzec jedynie: „Słowo się rzekło, kobyłka u płotu”, według innej – deklarując chęć dopełnienia samemu nieprzyjemnej czynności. Rozbawiony całą sytuacją król nie dość, że puścić miał szlachetce płazem obraźliwą wypowiedź, to na dodatek spełnił jego prośbę..”.
Pytanie 42 (ułożyła Ola Borowczyk) Jaki był numer celi przydzielony metropolicie krakowskiemu  Karolowi Wojtyle podczas październikowego Konklawe w 1978 roku.

Pytanie 43 Jak się nazywał niedźwiedź brunatny adoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Niedźwiedź brał udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu stopień kaprala.
Pytanie 44 (ułożyła Iga Ledwoch) Na jakim polskim banknocie widnieje postać króla Jana III Sobieskiego?
Pytanie 45 Jak naprawdę nazywała się polska aktorka teatralna i filmowa występująca w USA , głównie przed II wojną światową, pod pseudonimem Pola Negri ?

Odp.41 W anegdocie tej pojawia się król Jan III Sobieski . W dzisiejszych czasach powiedzenie to można stosować dla podkreślenia, że dane słowo, bez względu na późniejsze okoliczności, powinno być dotrzymywane.
Odp.42 Cela numer 91
Odp.43 Nazywał się Wojtek
Odp.44 Znajduje się na banknocie 500 złotych
Odp.45 Była to Apolonia Chałupiec
Runda 10 (ostatnia w pierwszym konkursie)
Pytanie 46  Pewnego razu handlarz przyprowadził Filipowi (ojcu Aleksandra Macedońskiego) konia, Bucefała i chciał za niego trzynaście talentów.  Poszli na otwarte pole, by wypróbować konia. Ale ten okazał się trudny do prowadzenia, i w ogóle nie nadający się do użytku. Ani wsiąść nie pozwalał na siebie, ani głosu Filipa i jego ludzi nie słuchał, lecz wszystkim stawiał opór, aż Filip zniecierpliwiony kazał konia zabrać z powrotem, z powodu nieokiełzania i dzikości. Wtedy jednak Aleksander zawołał: "Jakiegoż to wspaniałego konia chcą się pozbyć Ci ludzie!" Na to Filip z początku milczał. Ale gdy Aleksander wciąż to samo powtarzał, i był bardzo zmartwiony odezwał się: "Chcesz pokazać starszym, jakobyś się coś lepiej na tym znał, albo lepiej od nich umiał obchodzić się z koniem?". "Owszem, z tym koniem umiałbym się lepiej obchodzić niż każdy inny" - odrzekł Aleksander "A jeżeli nie dasz sobie z nim rady, to jaką gotów jesteś ponieść karę za tę zuchwałość?" - zapytał Filip. A tamten: "Na Zeusa! Gotów jestem odpokutować cenę tego konia!"
W jaki sposób kilkunastoletni Aleksander okiełznał tego konia ?

Pytanie 47 Życie jakiego wymierającego ludu opisał (a nawet został mężem jednej z jego przedstawicielek) w czasie swojego zesłania na Syberii brat Józefa Piłsudskiego, Bronisław ?Pytanie 48 (ułożyła Emilia Gosiewska) Jak w Judaizmie inaczej nazywa się pięcioksiąg?

Pytanie 49 ( ułożone przez Antka Kudyniuka) Który zabytek Cieszyna jest na banknocie 20 zł?
Pytanie 50 Jak się nazywał czeski pilot  , który jako jedyny przeżył katastrofę samolotu nad Gibraltarem 4 lipca 1943 roku . W katastrofie tej zginął między innymi premier rządu polskiego na uchodźstwie , generał Władysław Sikorski ?

WYNIKI PIERWSZEGO INTERNETOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

UczniowieR 1 R 2R 3R 4R 5R 6R 7R 8R 9R 10Suma OcenaPZUPPZW
D.Gosiewski1010101010101010101010061
E.Gosiewska1010101010101010101010061
J.Swoboda101010101010101010101006
K.Bielecki101010101010101010101006
D.Klein101010101010910101099-6
K.Nowijasz-Bittmann101010101010101091099-61
M.Kaśków101010101010910101099-6
T.Wajda101010101010910101099-6
K.Pierechod101010101091010101099-6
M.Brudnowska101010101010910101099-6
B.Majda101010101010910101099-6
D.Biegański10101010101091091098      5+1
M.Wałkiewicz101010108101010101098      5+
J.Wilk10101010101099101098      5+1
M.Banaś810109101010101010975
A.Kaczor1010101010910810109751
M.Stefani10101010910910910975
W.Kijas710101081091010892-5
O.Borowczyk7101081010710101092-51
A.Idczak010101010101010101090 9
A.Kuczera01010101010910101089 9
A.Warkocz0101010910910101088 19
D.Sowa101010809910101086 9
I.Ochman088101010910101085 9
K.Wolny00101010101010101080 8
M.Synowiec00101010101010101080 8
M.Pethe00101010101010101080 8
K.Kozdrój0010101091010101079 8
I.Sontowski0010101010101091079 18
M.Basiak0010101010109101079 8
L.Tucholska0101010810101010078 8
O.Szarkowicz001010101010109978 8
W.Grabka001010910101091078 8
O.Biniek001010910910101078 8
A.Pierzchała001010101099101078 8
K.Nabiałkowska008101010910101077 8
A.Adamska0010101010107101077 8
R.Boruta01001010107891074 8
J.Bajon010108990810771 8
Z.Potiopa0001010101010101070 7
Sz.Górowski001010101091010069 7
R.Doniec00091010910101068 17
K.Krajewski00910100910101068 7
K.Ritau000101081010101068 17
R.Szojda00010810101010866 7
J.Sitkiewicz001010101050101065 6
Z.Adamik001010710890963 7
K.Pawlik0010100101069863 7
D.Świętek0081089710101062 8
O.Łaś007101010889062 7
J.Pawlik0010601071091062 7
O.Rędzio0010108101048060 6
J.Gubisz100101010100010060 5
I.Ledwoch010010100101001060 16
N.Karkuzewicz00101009101010059 6
J.Dąbrowska0098910680050 6
U.Kopacz008880890041 5
A.Kudyniuk000001010001030 13
M.Zalewski0010800000018 2
P.Obremski0010000000010 1
K.Niewiadomski0001000000010 1
Suma punktów w rundach2022785175725075415145225184894650 13290
PZUP - plusy za ułożenie przez uczestnika konkursu pytania , które zostało w nim wykorzystane
PZW - plusy za większość dobrych odpowiedzi w danej rundzie
dostali je ci uczniowie , którzy nie otrzymali ocen za wysokie miejsca w konkursie

Zwycięzcom gratuluję a właściwie wszystkim uczestnikom tego konkursu!